Raciążek

  

Zamek - rezydencją pałacową biskupów

Po zniszczeniach podczas wojen szwedzkich, zamek w Raciążku (woj. kujawsko-pomorskie) został przebudowany na rezydencję pałacową przez biskupa Krzysztofa Szembeka i w 1466 r. stał się podwłocławską rezydencją biskupią, ale w 1789 r. zsekularyzowaną i wydzierżawioną na 15 lat. W 1807 r., Nicolas Jean de Dieu Soult - książę Dalmacji, a jednocześnie marszałek napoleoński, otrzymał od Napoleona Bonapartego owe dobra, jednak po przegranej kampanii napoleońskiej w 1813 r., car Aleksander I przyłączył je ponownie do Skarbu Królestwa Polskiego. Na zdjęciu: Fragment pomieszczeń zamku - rezydencji biskupów kujawskich.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1941
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: ruiny | zamki

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut