Jezioro Tajty jest położone na południowy zachód od Giżycka. Można je zaliczyć do szerokiej grupy jezior rynnowych. Jeziora tego typu są długie i wąskie, a niejednokrotnie głębokie. Długość Tajt jest szacowana na ponad 5 km, szerokość dochodzi do 1,5 km, a maksymalna głębokość to 34 m. Jezioro ma połączenie z wodami jeziora Kisajno (przez Kanał Piękna Góra) i z jeziorem Niegocin (poprzez Kanał Niegociński).
Zbiornik jest wyraźnie podzielony na szeroko rozlaną część zachodnią i na wąską, długą część wschodnią. Rzeźba linii brzegowej jeziora wykazuje duże zróżnicowanie. Cały akwen, poza fragmentami położonymi w bezpośrednim sąsiedztwie kanałów, objęty jest strefą ciszy. Jezioro zaliczone jest do typu sielawowego. Najbardziej wysuniętą na wschód część jeziora stanowi mała zatoka, do której zbiegają się dwa kanały. Pierwszy z nich to Kanał Niegociński mający swe ujście we wschodniej części zatoki. Łączy on wody Tajt z jeziorem Niegocin.
Drugi kanał tworzą zwężające się wody jeziora w północnej części zatoki. Kanał Piękna Góra prowadzi nas na malownicze i nieco szersze wody jeziora Kisajno.
Zachodnia część jeziora jest znacznie szersza, przechodzi miejscami w kilometrowej szerokości rozlewisko. Brzegi tej części jeziora są bardzo niegościnne. Różnica między wschodnią częścią jeziora (wąska, długa rynna) a zachodnią częścią Tajt (duże rozlewisko) jest bardzo widoczna. W centralnej części szerokiego akwenu, w pobliżu północnego brzegu, znajduje się Wyspa Malinowa. Jest to doskonałe miejsce na biwak. Najbardziej wysunięta na zachód część Tajt to niewielka zatoczka oddzielona od jeziora torami kolejowymi
zachodni odcinek jez.Tajty:
http://www.polskiekrajobrazy.pl/Henryk_Mieszkowski/Galeria/92663:jez.Tajty.html
Autor: Henryk Mieszkowski
Skomentuj