Inowrocław

  

Kamienica na Królówce

\"Królówka\" w Inowrocławiu  to reprezentacyjny deptak, czyli ul. Królowej Jadwigi. Przy tej ulicy stoi kilka kamienic, które mogą być chlubą tego uzdrowiskowego miasta na Kujawach. Jedna z rzuca się w oczy każdemu, kto przechodzi obok posesji nr 46. Elektyczny budynek (fragment na zdjęciu) odzyskał swój blask dzięki członkom rodzin spadkobierców właścicieli, którzy podjęli decyzję o jego renowacji. Kamienica zbudowana została w 1894 roku według projektu architekta Richarda Volkmanna, w której przeważa ilość form neobarokowych, ale są tam też elementy secesji. Za remont, dzięki któremu zyskała m.in. nową fasadę w kolorze czerwonym, kamienica otrzymała tytuł Mistera Budownictwa  Inowrocław 2013 w kategorii \"Adaptacje, remonty, przebudowy\".

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 409
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kamienice

Inowrocław

miejscowość

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut