Morąg

  

Jezioro Skiertąg

Jezioro przez dziesięciolecia było zanieczyszczane przez moczone w jego toni pnie drzew, które później wykorzystywane były przez pobliskie Zakłady Przemysłowe. Powodowało to biologiczną degradację wód jeziora. Od kilku lat przemysł nie używa już akwenu do produkcji co powoduje stopniowe, powolne samooczyszczanie wody. W 2001 roku staraniem zarządu morąskiego osiedla \"Zatorze\" oczyszczono i przygotowano do rekreacji plaże nad brzegiem jeziora. Wybudowano boisko do siatkówki, molo, zainstalowano toaletę, przygotowano miejsce na ognisko. Plaża znajduje się około 200 metrów od stadionu miejskiego w Morągu.

Autor: RomanS

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5430
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Morąg

miejscowość

Morąg, położony nad jeziorem Skiertąg, powstał przy zamku krzyżackim wzniesionym w XIII w. Z budowli zostało dziś niestety niewiele, podobnie jak z XIV-wiecznych murów miejskich.

W Morągu urodził się Johann Gottfried Herder, niemiecki filozof, twórca podstaw teoretycznych prądu filozoficzno-społecznego Sturm und Drang, który położył też zasługi w tworzeniu niemieckiej literatury romantycznej. Dziś, w miejscu, w którym stał jego dom, zobaczymy pomnik Herdera i poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Z życiem i dziełami wielkiego filozofa można się zapoznać, zwiedzając wystawę w morąskim muzeum, będącym kolejnym zabytkiem miasta. Mieści się ono w Pałacu Dohnów. Budowla powstała w XVI w., jej obecny wygląd jest jednak wynikiem działań rekonstrukcyjnych, jakie podjęto w latach 80.ubiegłego stulecia. Wtedy to nadano pałacowi barokowy styl. W otoczeniu staromiejskich barwnych kamienic prezentuje się nader urokliwie.

W Morągu zachował się także gotycki ratusz, który powstał w roku, w którym to polsko-węgierskie wojska biły się z Turkami pod Warną, czyli w 1444 r., oraz sto lat młodszy gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła.

Skomentuj