Ciechocinek

  

Ciechocińskie tężnie

Spośród znanych kurortów w naszym kraju, gdzie również są tężnie i można zażywać takich samych inhalacji, jak w Ciechocinku  należy wymienić takie miasta, jak chociażby: Inowrocław, Grudziądz, Rabka-Zdrój, Konstancin-Jeziorna, Busko-Zdrój, czy Białka Tatrzańska. I oby było ich jak najwięcej, bo w dzisiejszej dobie, zwłaszcza powietrze zatruwane jest przez pokaźną grupę naszego zmotoryzowanego społeczeństwa, ale i dzięki temu, że spalamy w naszych piecach wszystko, co da się spalić. Tablica Mendelejewa więc wisi nieustannie w powietrzu. Ale trzeba też wiedzieć, że obecnie nie buduje się już dużych konstrukcji tężniowych. W powstających klubach fitness, ale i w centrach zdrowego wypoczynku, coraz częściej budowane są urządzenia do solankowych kuracji, które w założeniach mają zastępować tradycyjne tężnie. To dzięki temu nie trzeba już jeździć do kurortów, niejednokrotnie oddalonych o wiele dziesiątków, a czasem setek kilometrów od miejsca zamieszkania. Ciechocinek, który jest perłą uzdrowisk w Polsce, nadal przyciąga kuracjuszy i to nie tylko z Polski. Przechadzając się ulicami tego pięknie ukwieconego miasta, zwłaszcza alejkami w Parku Zdrojowym w okolicach tężni, albo na słynnym deptaku, można usłyszeć rozmowy nieomal we wszystkich językach świata. Ludzi przyciąga to uzdrowisko swoim niepowtarzalnym i specyficznym mikroklimatem, który nasycony jest pierwiastkami niezbędnymi dla zdrowia każdego człowieka; który poprawia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dostarczając takich pierwiastków, jak: brom, jod, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. A przecież jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy; powoduje także rozrzedzanie śluzu, więc doceniają ten pierwiastek także osoby mające kłopoty z górnymi drogami oddechowymi. Ich problemy skutecznie też zmniejsza brom, rozszerzając oskrzela, natomiast alergikom zdecydowanie przeciwstawia się wapń. Na zdjęciu: Ciechocińskie tężnie.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 821
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut