Ciechocinek

  

Solankowe źródło

Niewielkie miasto uzdrowiskowe na terenie nadwiślańskiej Niziny Ciechocińskiej, to  jak się nie trudno domyśleć  Ciechocinek. Jako osada Czechoczino, powstał w 1466 roku, ale z innych dokumentów wynika, że tę osadę już w 1379 roku nazywano Ciechocino. Tak czy inaczej, wówczas nikt nie mógł jeszcze przewidzieć, że po latach, ta niewielka miejscowość w Kotlinie Toruńskiej  malowniczej krainie wydmowo-leśnej, którą przecina dolina Wisły, stanie się perłą Kujaw  stolicą uzdrowiskową Polski i już od ponad 180 lat leczy się w tym mieście solanką z miejscowych źródeł. A wszystko zaczyna się od źródła nr 11, czyli od tzw. grzybka (na zdjęciu), skąd solanka o stężeniu około 5% transportowana jest rurociągiem na koronę tężni nr 1, gdzie ociekając po tarninie, jej stężenie wzrasta do koło 28-30%, natomiast z tężni nr 3 transportowana jest do warzelni. Efektem ubocznym tych procesów są zdrowotne aerozole.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 692
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut