Piękna korona kaflowego pieca
Na terenie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce oprócz menonickiego cmentarza, można zwiedzać trzy wiejskie zagrody. Ciekawym eksponatem jest piec kaflowy z piękną koroną (na zdjęciu), który stoi w izbie mieszkalnej domu z Gutowa. Dom pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XIX wieku. W budynku urządzono wystawę poświęconą olenderskiemu osadnictwu w Polsce.
Więcej na temat menonitów i tego wyjątkowego muzeum można dowiedzieć się z artykułu pt. \"Olenderski Park Etnograficzny\", jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę.
Autor: Lech Kadlec
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2034
Wielka Nieszawka
miejscowość
Wielka Nieszawka to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.
Skomentuj