Kruszyniany

  

Kruszyniany - mizar

Grzebalnik w najsłynniejszej tatarskiej wiosce w Polsce ma - jakby dobrze policzyć - grubo ponad trzysta lat.Uwagę prawie każdego przybysza z dalsych niż tyatarskie chutory okolic, skupiają przede wszystkim nagrobne kamienie z XIX wieku. To chyba jedyne - nie licząc oczywiście całkiem współczesnych nagrobków - pylony ozdobione figuralnymi ornamentami, płaskorzeźbami z wizerunkiem półksiężyca, wyrytymi ( i nie zatartymi przez czas) imionami zmarłych.Na tych wcześniejszych, inskrypcji z reguły nie było, a jak nawet były, to wiatr i woda przez stulecia zrobiły swoje gładząc polne głazy z precyzją szlifu. Z tego pewnie względu najstarszy napis jaki zdołano na tym niezwykłym cmentarzu odczytać sięga raptem pierwszych lat wieku osiemnastego...

Autor: Ryszard Biskup

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1704
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Kruszyniany

miejscowość

Kruszyniany są niewielką wsią położoną w Puszczy Knyszyńskiej, a jej korzenie sięgają XVI w. Tak jak Bohoniki są czynnym ośrodkiem religii muzułmańskiej w Polsce, bowiem wieki temu zostały przekazane Tatarom przez Jana III Sobieskiego w wieczyste nadanie.

W Kruszynianach zgodnie żyli obok siebie Tatarzy i białoruscy chłopi, których zatrudniano do pracy w folwarkach, a także Żydzi. Kruszyniany nazywano więc niegdyś "Triniedzielnaja", każda z tych grup świętowała bowiem w innym dniu tygodnia. Z czasem liczba prawosławnej ludności zaczęła rosnąć, a co biedniejsi Tatarzy emigrować. Dziś w Kruszynianach "prawdziwych" Tatarów jest już niewielu.

Wieś jest niezwykle malownicza. Wzdłuż wąskiej uliczki, w otoczeniu gęstwiny zielonych drzew, stoją niewielkie drewniane domki. Część zabudowań pokryta jest nawet strzechą. Do najważniejszych obiektów należy XVIII-wieczny meczet, będący najstarszym meczetem w Polsce. Położony nieco na uboczu wtapia się swoją zielenią w otaczający go lasek.  Jest otwarty dla wszystkich, oferuje nawet usługę przewodnika.

Kilka kroków od niego, w środku leśnej polanki, znajduje się miejscowy, liczący sobie ponad 300 lat cmentarz, czyli mizar. A na nim nierzadko poprzewracane, stare nagrobki kryjące się w cieniu smukłych sosen. Panuje tu niezwykły nastrój sprzyjający wyciszeniu i kontemplacji, a o orientalnych korzeniach Kruszynian przypominają nam wyryte na nagrobkach imiona, takie jak Fatima czy Osman.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!