Raciążek

  

Najwyższe fragmenty ruin

Jeszcze przed XIII wiekiem, biskupom kujawskim zależało na tym, aby w pobliżu Włocławka mieć swoją rezydencję. Na ten cel wybrano (i to wcale nie przypadkowo) miejscowość na krawędzi Wysoczyzny Kujawskiej, bardzo stromo opadającej ku dolinie Wisły. Raciążek był więc doskonałym miejscem na tego rodzaju cele. Dużo więcej na temat tego zamku można dowiedzieć się z artykułu pt. Zamek biskupów kujawskich w Raciążku, jaki zamieściłem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 12/2015). Polecam tę lekturę. Na zdjęciu: Najwyższe fragmenty zamku, jakie pozostały po dzień dzisiejszy, a które można zwiedzać także z bardzo bliska.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1720
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: ruiny

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj