Niewiele zostało po zamku w Raciążku, nazywanym zamkiem biskupim; służył przez kilka stuleci biskupom kujawskim. Po sekularyzacji wszystkich majątków biskupich w Polsce, raciążski zamek, a właściwie już tylko jego ruiny, ludzie zaczęli traktować, jak kamieniołomy, więc wiele osób pozyskiwało stąd budulec dla swoich potrzeb.
Dużo więcej o tym miejscu można dowiedzieć się z artykułu pt. Zamek biskupów kujawskich w Raciążku, jaki zamieściłem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 12/2015). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Najwyższe fragmenty ruin zamku.
Autor: Lech Kadlec
Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.
Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.
Skomentuj