Raciążek

  

Widoczne resztki zamku

Dziś nie znamy dokładnie wyglądu (ani kształtu, ani architektury) zamku w Raciążku z okresu XV wieku, ale już z czasów biskupa Hieronima Rozdrażewskiego, a więc z lat 1581-1600, mamy wiele informacji o tej budowli, którą dziś są już tylko ruiny. I choć źródła pisane, jakie zachowały się w archiwach po dzień dzisiejszy, wymieniają i miejscowość, i zamek już w połowie XIII wieku, to trzeba wiedzieć, że już wtedy toczyły się zacięte spory między właścicielami tych dóbr, czyli biskupstwem kujawskim a kujawskimi książętami, natomiast w XIV i XV wieku zamek był krwawą widownią w wojnach Polaków z Krzyżakami. Ale więcej informacji na temat miasta i zamku można dowiedzieć się z artykułu pt. Zamek biskupów kujawskich w Raciążku, jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 12/2015). Polecam tę lekturę. Na zdjęciu: Z tej perspektywy jedynie resztki najwyższej ściany zamku są widoczne.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1732
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: ruiny

Raciążek

miejscowość

Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.

Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut